Skip to Content

Going Green and Saving Green!

I am the nerdy type, obviously. I am also very tight with money. I do not like to waste, and it is a good thing since I have so many kids now! lol

I love to make things and create things.

I have been making my own Vanilla Bean Extract for about 10 years now and packaging them in really cute bottles and giving them for gifts.

About one year ago I started testing recipes for laundry detergent. I love it. You can add your own fragrances if you like, or just leave it as is. It works wonderfully as Tide would. I make a 5 gallon bucket of it and funnel it, before it cools, into empty gatorade 1 gallon jugs. I then store it in my basement.

The 2 older children come to pick up their jugs every so often. My sister tried it and loved it. Now she comes and gets it.

I have a cousin that seemed interested and now she makes it. so if you would like to try the recipe here it is:
You will need 3 basic ingredients; a soap of some sort, washing soda and borax.

The Recipe

Homemade Laundry Soap

1/3 bar Fels Naptha

½ cup washing soda

½ cup borax powder

~You will also need a 5 gallon bucket

Grate the soap (I use a cheese grater) and put it in a sauce pan. Add 6 cups water and heat it until the soap melts. Add the washing soda and the borax and stir until it is dissolved. Remove from heat. Pour 4 cups hot water into the bucket. Now add your soap mixture and stir. Now add 1 gallon plus 6 cups of water and stir. Let the soap sit for about 24 hours and it will gel. You use ½ cup per load.

Optional: If you want your soap to have some sort of scent you can scent this with ½ to 1 oz. of essential oil or fragrance oil of your choice. You can get this at Hobby Lobby.

 


One Response to “Going Green and Saving Green!” Leave a reply ›

  • I wish you would try your hand at making homemade lye soap. This stuff is awesome for anyone with skin conditions. I have 2 grandkids with excema and my husband and step-daughter have HS. The lye soap has been a miracle for them. It is quite expensive to buy though, around 6.00 per bar. Might be a great money making idea. Also, it would be nice to know more uses for it. I have heard that people use it in their laundry and lots of other things.

Leave a Reply

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>